Proč právě vy?

Pokud podnikáte s e-shopem, se čtením můžete s klidným srdcem přestat. Webináře totiž mají smysl hlavně u klientů, kde je v komunikačním mixu stěžejní osobní prodej. U B2B firem, ve službách a v průmyslu fungují jako určitá forma konverze. V době poznamenané pandemií se navíc dát zelenou online prezentacím stává v podstatě nutností.

Webinářem blíž k zákazníkovi

Představte si, že se potenciální zákazník se o váš produkt nebo službu zajímá. Čte články na vašem webu, nebo třeba posty na LinkedInu. Ale jejich autor? Toho vlastně vůbec nezná. Je anonymní, neznámý, daleko.

Ale jak se představit, aniž byste se setkali osobně? Pozvěte jej na webinář!

Téměř naživo vás na něm uvidí, uslyší a udělá si o vás obrázek. Když bude pozitivní, máte z půlky vyhráno: můžete kout železo, dokud je žhavé, a třeba proměníte navázaný bližší vztah v osobní setkání a uzavřený obchod.

A když negativní? Nedá se svítit, půjde o dům dál. Ale tak to v byznysu prostě chodí.

You can do it!

Možná si říkáte: „Ale na tohle já nejsem…“.

Představa říkat něco v živém vysílání, a ještě se u toho nahrávat pro vás není právě příjemná. Z praxe s našimi klienty ale už víme, že vystoupit z komfortní zóny je jednodušší, než se zdá.

Webinář totiž není žádná věda. Při tomto online formátu nehrozí skákání do řeči ani hejtování. Slovo i obraz máte výhradně vy. Stejně tak jste to vy, kdo spravuje chat. Sledující nemají aktivní mikrofon ani kameru, tudíž ani možnost vyjádřit se, pokud jim to nedovolíte.

To „ nejhorší“, co se vám může stát je, že vás diváci vypnou. A když se něco nepovede? Záznam jednoduše nezveřejníte. Správnou přípravou ale i tuto možnost snížíte na minimum. 

Už jste rozhodnutí, že do toho jdete? Hurá. Máme pro vás časový plán, který vám pomůže vzít přípravu webináře za ten správný konec.

Příprava webináře krok za krokem

Jaké téma webináře vybrat, jak jej promovat a jak nezapomenout na žádnou technikálii? Nejen tohle všechny je záhodno začít řešit ideálně měsíc dopředu před plánovaným datem webináře. Přípravu si můžete rozdělit na jednotlivé týdny.

První týden: vyberte téma, pozvěte hosty

 • Zvolte si TÉMA. Vyberte si „sexy“ téma, které vaše zákazníky zajímá, a o kterém víte dost na to, abyste o něm dokázali 40 až 50 minut mluvit. Předpokládáme, že se téma bude týkat oboru vašeho podnikání, takže v tomto háček nebude.
 • Na webu vytvořte MICROSITE. To je stránka, kterou upoutáte pozornost a pozvete lidi na webinář v určité datum a hodinu. Vyplatí se vytvořit kvalitní textaci a funkční registrační formulář.
 • Vyberte SYSTÉM, přes který webinář pojede. Doporučujeme třeba Clickmeeting nebo WebinarJam. Klasické platformy jako Skype nebo Teams se neosvědčily, jejich funkce jsou často pro webinář dostačující.
 • Pozvěte si na pomoc HOSTY. Ideální je, když webinář vede trojice lidí, kteří mají k tématu co říct. Proč zrovna tři? Dva z vás se postarají o prezentaci formou dialogu (vy a některý z vašich kolegů, který umí nejlépe vystupovat). Ten třetí odpovídá na chatu na dotazy sledujících.

Druhý až čtvrtý týden: promo, kostra, generálka

 • Rozešlete do světa POZVÁNKY: Na microsite s registrací na webinář, kterou jste pro tento účel vytvořili, pozvěte účastníky. Buď přímo, emailem, prostřednictvím reklamy na Facebooku, LinkedInu, využijte Sales Navigator, organiku…
 • Dejte webináři HLAVU A PATU. Načrtněte si časovou kostru a scénář rozhovorů. Počítejte zhruba se 40 až 50 minutami vysílání, po kterém může následovat třeba půlhodinová diskuze. Myslete na to, aby měl webinář strukturu, abyste na nic nezapomněli, ale taky neztratili pozornost diváků.
 • Udělejte si jasno ve FORMÁTECH, které chcete využívat. Obraz a zvuk jsou samozřejmost, doplňte je třeba o sdílení obrazovky, prezentaci, anketu nebo kvíz. Nebojte se být interaktivní! Chcete diváky zaujmout.
 • Určete si CTA (call to action). Čeho chcete webinářem dosáhnout? Chcete, aby si diváci stáhli případovou studii? Zaregistrovali se k odebírání newsletteru? Nebo si s vámi domluvili hovor či schůzku? Udělejte z toho závěrečnou anketu! Na CTA nikdy nezapomínejte. Nechcete aby váš kontakt na webináři byl poslední. Přece jen jde o byznys.
 • Udělejte GENERÁLKU. Nanečisto si zkuste, jak funguje technika (video, zvuk, chat) a kolik času vám předat připravený obsah zabere. Předejdete koktání a zadrhávání při živém vysílání. Kdo je připraven, není překvapen.

Těsně před a těsně po

Jeden den před vysíláním:

 • Registrovaným účastníkům rozešlete email s odkazem na živé vysílání. Dejte ho i na web a sociální sítě.

V den vysílání:

 • Připojte se asi půl hodiny předem a vyzkoušejte techniku.
 • Pozitivně se nalaďte a klidně si vyzkoušejte, co budete říkat úvodní dvě tři minuty.
 • Průběh webináře si užijte! A dodržte to, co jste v pozvánce divákům slíbili.

Den po vysílání:

 • Stáhněte si statistiky. Kolik registrovaných se skutečně připojilo, kolik z nich vydrželo až do konce a vyhodnocujte…
 • Záznam webináře umístěte na web a všude na sociálních sítích roztrubte, že ho máte. Taky ho rozešlete všem, komu jste to slíbili.
 • Poučte se z případných chyb, a pomalu už přemýšlejte, co vymyslíte příště. Jeden webinář totiž jaro nedělá.

Na závěr trochu statistiky z praxe…

Zaregistrovalo se na váš webinář 100 lidí? Nemusíte být nervózní z tak početného publika. Počítejte s tím, že dorazí tak půlka a nebuďte z toho zklamaní ani překvapení.

V praxi platí, že čím specializovanější téma, tím menší “odpad”. Děláte webinář o finančním poradenství? Očekávejte, že nakonec nepřijde až 65 % registrovaných. Je vaše téma speciální lis na kal v čistírnách odpadních vod? Počítat můžete až se 70 % účastí.

Webináře jsou zkrátka příjemný a účinný formát, jak si se zákazníky budovat bližší vztah.

Hledáte inspiraci pro ten svůj? Podívejte se na webináře naše a našich klientů, nebo se nám ozvěte. Přípravou webináře vás provedeme od začátku až do konce.

Jana Eckhardtová

13. 1. 2022

Logo Malá marketingová

Šablona marketingového plánu

Kompletní návod na tvorbu marketingové strategie pro váš byznys. Na celý rok, měsíc po měsíci. 7kroková šablona včetně pracovního manuálu a online návodů! Zvládněte na jedničku analýzu i praxi. Ne bez práce, zato za bezkonkurenční cenu.

další články z kategorie , ,

(Spolu)práce na marketingové strategii se vyplácí Případová studie: funkční marketingová strategie v B2B - Že potřebujete pro B2B marketing konkrétní strategii, to asi víte. Jenže jak na ni? Jak ji sestavit vyhodnotit, poznat, jestli… přečíst článek
Jaké jsou poslední trendy v B2B marketingu? Trpělivost, vytrvalost a hledání cest. Jak má vypadat funkční B2B marketing a jaké jsou trendy? - B2B marketing je možná konzervativnější, to ale neznamená, že nehledá nové cesty. Jak na něj, abyste nechali konkurenci daleko za… přečíst článek
Píšeš dobře, píšeš rád/a? Přidej se k nám! - Potřebujeme copywritera. Někoho, kdo se nebojí pustit se po hlavě do psaní textů o všem (ne)možném.  přečíst článek
Věčný souboj marketérů a obchodníků. Vztah marketéra a obchodníka: Jak na spolupráci a jak to určitě nedělat - Marketéři a obchodníci spolu často bojují, ačkoliv jsou na jedné lodi. Nesvědčí to nikomu. Jak tyto vztahy narovnat a prospět… přečíst článek

Nejste si jisti? Svěřte se, kde vás tlačí bota.

Vybereme optimální řešení dlouhodobého marketingu a formu spolupráce, která vám přinese ovoce.

Nestačí? Chcete víc?

plán

marketingový

plán

Sestavení marketingového plánu – strategie na rok. Výpočet potenciálu trhu, přesné zacílení. Výběr efektivních komunikačních kanálů a plánování obsahu. Podrobný harmonogram aktivit a jejich správa. Návrh rozpočtu a monitoringu. Pěkně měsíc po měsíci.

 

manažer

marketingový

manažer

Externí marketingový manažer pro řízení a realizaci online marketingu i offline aktivit. S letitými zkušenostmi s tvorbou marketingových strategií a realizací marketingových kampaní. K pronájmu na 20, 40 i více hodin v měsíci.  Zaplatíte odpracovaný čas, získáte know-how celého týmu specialistů a projekt manažera.

strategie

marketing pro

B2B firmy

Tvorba marketingové strategie a realizace marketingových aktivit pro B2B sektor malých a středních firem. Orientovaný na jasné cíle a výsledky. Pro domácí trh i zahraničí. S externí marketingovým manažerem pro řízení a specialisty pro realizaci online i offline aktivit.

 

 

školení

Obchod(ování) na

LinkedIn

LinkedIn je bez debat každodenním nástrojem obchodníka. Od získávání zcela nových, ale pečlivě vybraných kontaktů, přes budování povědomí o produktu/službě, tvorbu vztahu až po získávání zakázek. S LinkedInem a jeho funkcemi každý měsíc získáme přes 150 vybraných spojení a více než desítku „teplých“ dotazů k tomu.