Hoax

Hoax je záměrně vytvořený podvod, který se tváří jako pravda. Hoaxy ve své nejčastější podobě – lživé zprávy, takzvaní fake news, jsou sice starší než internet, teprve s jeho celosvětovým rozmachem však získaly tu správnou živnou půdu. A zvláště v posledních letech se objevují stejně hojně jako houby po dešti. 

Není žádným tajemstvím, že na internetu koluje spousta nesmyslů, lží a klamů. Tak jako u spousty dalších věcí, i u svobody slova na internetu platí, že je dobrý sluha a zlý pán. Problém nastal v momentě, kdy si některé vlivné skupiny uvědomily, že “šikovně” použitá lež může vyřešit spoustu “problémů”. Třeba zdiskreditovat protivníka ve volbách, vrhnout špatný stín na konkurenci a tak dále. 

Asi nejlépe vystihuje můj pohled na hoaxy tento obrázek 🙂 Vždycky mi připomene, nač je důležité myslet pokaždé, když slyším nějakou ožehavou novinu.

Podstatnou součástí svobody je to, že člověk zůstává v obraze a názory si vytváří na základě ověřených informací. I proto tolik chválím a oceňuji snahu různých platforem jako Manipulátoři nebo Zvol si info, které jednak informace ověřují, jednak nabízí osvědčený manuál, jak se v přehršli “zaručených” zpráv vyznat a neztratit a tudíž zůstat svobodný.