YouTube

Největší internetový server pro sdílení videosouborů na světě (a pravděpodobně i ve vesmíru), to je YouTube. V roce 2005 ho vymysleli a založili tři kamarádi a o rok později už svůj nápad “střelili” Googlu za víc jak jeden a půl miliardy dolarů. Šikovní kluci. 

Na YouTube můžete sledovat videa ostatních a sdílet je, nahrávat si svá videa a sdílet je, dávat palce nahoru videím, která se vám líbí, dávat palce dolů videím, která se vám nelíbí, dávat palce dolů videím, která se vám sice líbí, ale autorovi nebo účinkujícím závidíte, takže musíte dát palec dolů. 

To byl samozřejmě vtip – tohle určitě není váš případ. Ale určitá skupina uživatelů se přesně takhle chová. 

Na YouTube je všechno počínaje videoklipy, trailery, seriálovými epizodami až po celovečerní filmy. Najdete zde manuály takřka na všechno (osobně jsem kdysi velmi ocenila návod na steampunkový cylindr) nebo všemožná vzdělávací videa (díky tomu vím, že ze suchozemských zvířat má nejsilnější čelisti rosomák). 

Na YouTube můžete také vydělávat – určitě už jste slyšeli o YouTuberech. Ještě před pár lety šlo vydělávat na natáčení a postování videí horentní sumy. Dnes jsou takzvaní influenceři v módě a jejich rostoucí počet způsobil, že YouTube už zdaleka není tím zlatým dolem, kterým býval. Ti nejsledovanější se stále uživí dost slušně. Je ale otázka, jak dlouho bude trvat, než se trh youtuberů přesytí. Což se nejspíš stane.