Hrr na něj! Podle počtu stáhnutí šablony z našeho webu a vašich množících se dotazů je jasné, že je nejvyšší čas na marketingový plán pro rok 2023.

Pokud je pro vás příprava marketingového plánu každoročním zábavným rituálem, věřím, že už máte skoro hotovo – stejně jako já.

Možná se ale na marketingový plán chystáte poprvé a zajímá vás, na co nezapomenout. Ať už se vaše verze vejde na pivní tácek, nebo ji chcete mít rozpracovanou do nejmenšího detailu ve vymazlené excelové tabulce, existuje pár bodů, které v marketingovém plánu nesmí chybět.

S chutí do toho a půl je hotovo

Že to nepůjde bez stanovení cíle, vás asi nepřekvapí. Takže:

  • Jakých výsledků chcete v příštím roce dosáhnout?
  • Koho chcete oslovit?
  • S kým se setkat?
  • jak mají v ideálním případě vypadat konverze?
  • A důležitá otázka – jsou vaše cíle reálné?

Otázky jsou položeny, jdeme hledat odpovědi. Cesta k nim vede přes vyhodnocování potenciálu a nastavování komunikačního mixu. Zhodnotíte, jaké jsou vyhlídky na dosažení stanovených cílů, a marketingový mix nastavíte tak, aby vás k nim dovedl.

Najděte místa, kde můžete narazit na nové zákazníky, prozkoumejte dosah, stanovte CTR, CPC, prozkoumejte konverzní poměr, hodnotu průměrné objednávky, výši očekávaných tržeb … a hledejte, co vylepšit. Je to trychtýř, který zahrnuje možný dosah zákazníků a zužuje se směrem k požadované akci na základě vašich zkušeností nebo (lépe) tvrdých dat.

Buďte akční s akčním plánem (ale nepřežeňte to)

Věc druhá – publikační či obsahový plán. Ujasněte si, jaké formáty použijete, jakým tématům se budete věnovat a jaké komunikační kanály jsou pro vás nejvhodnější. Nastavte si styl, jazyk i frekvenci sdělení a myslete i na optimalizaci pro vyhledávače. Obsah tvoříte pro lidi, ale když si ho nevšimnou vyhledávače, noví zákazníci vás najdou jen těžko.

Pomocí akčního plánu si rozvrhněte aktivity na následujících šest měsíců (plus minus). Stanovte si konkrétní aktivitu, její popis, cílovou skupinu, odpovědnou osobu a termíny.

Malý tip z vlastní praxe: místo konkrétních dat používáme týdny v měsíci. Udržíme si přehled, ale zůstáváme flexibilní.

Součástí akčního plánu je rozpočet. V něm uveďte externí i interní počet hodin a obě varianty rozpočtu, reklamní a ostatní náklady. Víte pak přesně, kam vaše peníze odcházejí.

Marketingový plán zvládnete levou zadní

Stanovte si monitorovací nástroje, metriku a cíle, do kterých se budete snažit trefit. Nedaří se to? Nevadí. Už víte, že je něco v nepořádku, a můžete optimalizovat, přesouvat, posilovat… prostě na tom zamakat.

Rozhodně nezapomeňte ani na reporting. V tabulce nebo přehledu každý měsíc porovnávejte data z předpovědi  (potenciálu) s těmi reálnými. Ať přesně víte, kde se v danou chvíli nacházíte.

Vidíte? Žádná raketová věda. Marketingový plán zvládnete bez problému sestavit sami. A kdyby ne, použijte šablonu, kterou jsme pro vás sestavili, nebo se o vaši marketingovou strategii postaráme osobně.

Potřebujete s marketingovým plánem pomoct?

Od toho jsem tady

Jana Eckhardtová

8. 12. 2022

Logo Malá marketingová

Šablona marketingového plánu

Kompletní návod na tvorbu marketingové strategie pro váš byznys. Na celý rok, měsíc po měsíci. 7kroková šablona včetně pracovního manuálu a online návodů! Zvládněte na jedničku analýzu i praxi. Ne bez práce, zato za bezkonkurenční cenu.

Píšeš dobře, píšeš rád/a? Přidej se k nám! - Potřebujeme copywritera. Někoho, kdo se nebojí pustit se po hlavě do psaní textů o všem (ne)možném.  přečíst článek
Věčný souboj marketérů a obchodníků. Vztah marketéra a obchodníka: Jak na spolupráci a jak to určitě nedělat - Marketéři a obchodníci spolu často bojují, ačkoliv jsou na jedné lodi. Nesvědčí to nikomu. Jak tyto vztahy narovnat a prospět… přečíst článek
Chcete dokonale zaujmout a podpořit prodej? Zkuste video marketing - V online světě tvrdě bojujeme o pozornost. Ještě jste nezačali využívat video obsah ve své marketingové strategii? Je na čase… přečíst článek
Interim marketingový manažer – léčí bolavá místa firem - Je pro vaši firmu vhodný interim, externí / interní marketér nebo konzultant? Porovnejte s námi pro a proti jednotlivých pozic. přečíst článek

Nejste si jisti? Svěřte se, kde vás tlačí bota.

Vybereme optimální řešení dlouhodobého marketingu a formu spolupráce, která vám přinese ovoce.

Nestačí? Chcete víc?

plán

marketingový

plán

Sestavení marketingového plánu – strategie na rok. Výpočet potenciálu trhu, přesné zacílení. Výběr efektivních komunikačních kanálů a plánování obsahu. Podrobný harmonogram aktivit a jejich správa. Návrh rozpočtu a monitoringu. Pěkně měsíc po měsíci.

 

manažer

marketingový

manažer

Externí marketingový manažer pro řízení a realizaci online marketingu i offline aktivit. S letitými zkušenostmi s tvorbou marketingových strategií a realizací marketingových kampaní. K pronájmu na 20, 40 i více hodin v měsíci.  Zaplatíte odpracovaný čas, získáte know-how celého týmu specialistů a projekt manažera.

strategie

marketing pro

B2B firmy

Tvorba marketingové strategie a realizace marketingových aktivit pro B2B sektor malých a středních firem. Orientovaný na jasné cíle a výsledky. Pro domácí trh i zahraničí. S externí marketingovým manažerem pro řízení a specialisty pro realizaci online i offline aktivit.

 

 

školení

Obchod(ování) na

LinkedIn

LinkedIn je bez debat každodenním nástrojem obchodníka. Od získávání zcela nových, ale pečlivě vybraných kontaktů, přes budování povědomí o produktu/službě, tvorbu vztahu až po získávání zakázek. S LinkedInem a jeho funkcemi každý měsíc získáme přes 150 vybraných spojení a více než desítku „teplých“ dotazů k tomu.