Buzz marketing

Buzz jako bzukot, rozruch, hukot. 

Buzz má v angličtině mnoho významů. Když si výraz spojíte se slovem marketing, možná vám dojde, na čem staví buzz marketing. Cílem buzz marketingu je vytvořit senzaci, strhnout pozornost, spustit bzukot/rozruch/hukot – prostě přimět lidi, aby o předmětu reklamy sami mluvili. Což představuje úsporu na nákladech, že ano. 

Velmi podobně funguje i guerilla marketing. Hranice mezi buzz marketingem a guerilla marketingem je velice tenká, nicméně nějaký rozdíl tu přeci je. Guerilla marketing “útočí”, používá nějakou neobvyklou, někdy kontroverzní, jindy až šokující akci. Výpad, útok. Proto ta děvčata v plavkách během sledovaného fotbalového zápasu, proto ta ledová koule v lese. Obojí má nereálný základ a je tak trochu absurdní. 

Buzz marketing je senzace bez “útoku”. Něco, kvůli čemu lidé samovolně “bzučí”, aniž by byla třeba kontroverzní akce. Buzz marketing se tváří jako dílo náhody. Dává to smysl? 

Napadá mě jeden dobrý příklad potenciálního buzz marketingu. Vzpomeňte si, jaký povyk spustil Jiří Kájínek, když opustil vězení v zářivě zeleném tílku Adidas. Kdyby bylo bývalo Kájínkovo tílko nápadem se zázemím v reklamním oddělení Adidasu, měli bychom tu žhavého kandidáta na nějakého Oscara za marketing.