Doména

Každé zařízení připojené k internetu má svoji unikátní IP adresu. Ta sestává ze čtyř čísel oddělených tečkami. Třeba 83.42.219.141. Doména nebo také doménové jméno je textový název, který toto číslo zastupuje. 

A sice z čistě praktických důvodů. 

Jen si představte, že byste na místo www.malamarketingova.cz, velmi přátelské podoby url, měli tyto stránky vyhledávat pod mnohamístným číslem. To by asi nešlo, že? Naštěstí máme domény. 

V adrese je cz doménou takzvané nejvyšší úrovně – národní. Jsou i domény nadnárodní, třeba eu nebo info. Na začátku stojící www je doménou nejnižší úrovně, která dává uživateli na srozuměnou, že se adresa nachází na internetu. 

Pokud přemýšlíte o vlastní doméně, zajímá vás nejvíc ta část mezi www a cz, tedy mezi nejnižší a nejvyšší doménou, aneb doména druhé úrovně. Najčastěji je to totiž zároveň také váš brand, značka, to, s čím se chystáte – nebo alespoň chcete – udělat díru do světa. 

Pokud vás napadne unikátní, ryzí název pro vlastní stránky, zkontrolujte, zda-li je doména volná a pokud je, nemeškejte s její registrací. Ať vám ji někdo nevyfoukne. Druhou takovou by se vám nemuselo podařit vymyslet.