www

World Wide Web – ve volném překladu “pavučina široká jak svět” – označuje hypertext, systém vzájemně propojených internetových dokumentů. 

Jakmilé je něco “wéwéwé”, znamená to, že je to na internetu. V běžné komunikaci se www a internet často zaměňují, ve skutečnosti je ale www “pod” internetem coby jedna z jeho služeb. Uživatel zaznamená v jiném souvislém textu formuli obvykle v modré barvě a podtrženou. Odkaz jej pak z odvádí z “jedné stránky na jinou”. Nebo z něčeho “neinternetového” – třeba z mailu – na internet. 

Tohle už nejspíš dávno víte. Možná ale nevíte, že v hebrejštině označuje písmeno w číslici 6, což z www dělá “ďábelské” číslo 666 a z internetu v očích některých jedinců těžce okultní záležitost. Inu, když vidím některé výplody v diskuzích, dávám okultistům za pravdu. V tomhle fakt musí mít prsty ďábel. 

A také možná nevíte, že letos – v roce 2019, kdy tento slovník vznikl – slaví dvacetiny legendární výrok důchodkyně Věry Pohlové “Já bych všechny ty internety a počítače zakázala”. Vyšel před dvěma dekádami v zářijovém vydání deníku Metro. Redaktoři se tehdy ptali na názor ohledně zneužití informací o sporožirových (spořících) účtech klientů České spořitelny. Inu, coby markeťačka oceňuji, že paní Pohlová neměla ohledně zákazu všech těch internetů hlavní slovo.