Marketingová strategie. Zní to jako něco, co obnáší spoustu práce, plánování, nulový prostor pro změny a kreativitu. A ta je přece v marketingu zásadní! Marketingová strategie ale nemusí znamenat sešněrování kreativního procesu, záplavu tabulek a ztrátu možnosti si občas trochu zaimprovizovat. Dá vám zdravý rámec i příležitost pro změny. Tedy… když ji správně nastavíte.

Marketing bez plánu: risk, nebo příležitost?

Abychom nevařili z vody, ukážeme vám podrobně, jak to bez plánování a vyhodnocování marketingových aktivit obvykle vypadá. A potom ukážeme, jak to vypadá, když plánujete. Rozhodnutí je na vás.

Firma s marketingem BEZ plánování:

 • neví se, co očekávat od vybraných komunikačních a akvizičních kanálů (máme na mysli čísla – % zásahu, % úspěšnosti, počet konverzí – akcí, o které stojíte – setkání, přihlášení, kontrakt…)
 • logicky se tedy nehodnotí, protože cíle nejsou
 • neoptimalizuje se, protože se neví ani to, co je dobrý a co špatný výsledek
 • neví se, o čem se bude s potenciálními zákazníky bavit, vše jede ad hoc bez záměru
 • nejsou stanoveny přesné aktivity, které se budou každý měsíc vykonávat, natož s jakým rozpočtem a cílem
 • reporting je vágní nebo žádný
 • marketér je mnohdy bezradný, protože si neumí stanovit reálný cíl a poté k němu hledat cestu

Firma s marketingovou strategií:

 • ví víceméně přesně, jaký je potenciál na trhu, a to v jednotlivých komunikačních či akvizičních kanálech (kolik ‚‚klientů‘‘ ke komunikaci je na scéně)
 • zná míru úspěšnosti jednotlivých kanálů nebo má k dispozici alespoň odhady, se kterými se poté pracuje při optimalizaci
 • má představu, jakých výsledků má v jednotlivých kanálech dosahovat, kolik to bude stát a kolik to vynese
 • zná svoje silné stránky a v komunikaci je používá (publikační plán je součástí marketingové strategie)
 • zcela určitě ví, co se v každém měsíci bude dít a jakých se má dosáhnout cílů
 • pokud se výsledky liší od odhadu, může s tím tedy něco dělat – upravit, zacílit, upustit, přesunout rozpočet a tak dále
 • má přesné metriky pro reporting a monitoring
 • marketér má dle nás v ruce silný nástroj k rozhodování o podobě komunikace a může vyhodnotit, kudy vede cesta

Marketingová strategie je dynamický, ne statický dokument

Pokud marketing spravuje firmě externí agentura, hodí se plán navíc k tomu, že jasně rozděluje úkoly pro obě strany. Za nás tedy jednoznačně ano, bez marketingové strategie bychom do spolupráce nešly.

Ale pozor. Plán není statický dokument. Naznačuje cestu, ukazuje, kudy se na počátku vydat a jaký zhruba očekávat výsledek. Zároveň ale říká ‚‚vyhodnoť a rozhodni se, jestli to bylo správně‘‘ a ‚‚optimalizuj a měň mě k co nejlepším výsledkům‘‘.

Lepili jste doposud svůj marketing z víceméně náhodných aktivit a s ještě náhodnějšími výsledky? Tak si z následujícího měsíce udělejte měsíc předsevzetí a pojměte ho strategicky! Připravte si marketingový plán – potom můžete vyrazit hledat nové klienty s tím, že víte kde, jak, proč a za kolik.

Sami to nezvládnete? Pomůžeme vám.

Domluvte si s námi konzultaci třeba hned teď.

Jana Eckhardtová

30. 6. 2023

Logo Malá marketingová

Šablona marketingového plánu

Kompletní návod na tvorbu marketingové strategie pro váš byznys. Na celý rok, měsíc po měsíci. 7kroková šablona včetně pracovního manuálu a online návodů! Zvládněte na jedničku analýzu i praxi. Ne bez práce, zato za bezkonkurenční cenu.

další články z kategorie , ,

Jak pracovat s databází kontaktů krok za krokem - Máte databázi kontaktů, ale nevyužíváte ji? Odhalte její potenciál, proměňte ji ve strategický nástroj a uvidíte rozdíl. přečíst článek
Kvalitní databáze kontaktů je základ úspěchu B2B Marketing je týmová hra. Klíč k úspěchu leží ve spolupráci - Nahlédněte pod pokličku naší agentury a přečtěte si, jak se nám minulý rok v B2B Marketingu (ne)dařilo a proč. přečíst článek
dobrý obchodník je nad zlato Miluju PRAVÉ obchodníky. Jsou pro firmu nad zlato! - Naučte své obchodníky generovat nové zákazníky/leady pohodlněji. Objevte „nové“ akviziční kanály a potenciál, který skrývají. přečíst článek
Doplňte váš komunikační mix o direct mail Direct mail není krok zpět. Zkuste ho přimíchat do komunikačního mixu - Osobním dopisům ještě neodzvonilo. Přidejte je do vašeho komunikačního mixu a zkuste zaujmout i ty, kteří upřednostňují starý dobrý papír. přečíst článek

Nejste si jisti? Svěřte se, kde vás tlačí bota.

Vybereme optimální řešení dlouhodobého marketingu a formu spolupráce, která vám přinese ovoce.

Nestačí? Chcete víc?

plán

marketingový

plán

Sestavení marketingového plánu – vaše strategie na 12 měsíců. Přesné zacílení, široký dosah, zásah do srdcí vašich zákazníků. Výběr správných komunikačních kanálů a obsahu. Správa a podrobný harmonogram aktivit. Návrh rozpočtu a monitoringu.

manažer

marketingový

manažer

Externí marketér pro realizaci vašich marketingových aktivit na tolik hodin v měsíci, kolik potřebujete. Zkušený tvůrce obsahu se znalostí komplexních marketingových nástrojů, monitoringu, analytiky. S praxí z malých a středních firem.

strategie

marketingové

minutky

5hodinová marketingová konzultace. Analýza vaší aktuální marketingové komunikace. Následný návrh a vedení při sestavení marketingové strategie a výběru vhodných nástrojů, forem obsahu. Plus instruktáž, praktické ovládnutí nástrojů.

školení

marketingová

školení

Tvorba marketingového plánu/strategie. Ovládnutí komunikačních kanálů a aplikací. Pro malé a středně velké firmy, pro podnikatele i majitele. Pro začínající marketéry a další odpovědné pracovníky v oblasti komunikace se zákazníky.