Trendy online strategie 2022/23: odlište se a budujte brand

V posledních dvou letech doba covidová a s ní spojená omezení přesunula skoro veškeré dění do online prostředí. E-shopům a dalším online podnikatelům to samozřejmě nahrálo do karet: výše objednávek rostly samy od sebe, obraty stoupaly… Jenže ouha, doba, kdy bylo online podnikání doslova zlatý důl je ale ta tam. Příští měsíce nebudou snadné a do budoucna se bez promyšlené marketingové online strategie zkrátka neobejdete. Máme pro vás pár tipů, jak na ni. 

Časům hojnosti zvoní hrana

Už teď víme, že lidé –⁠ jazykem nás marketingových specialistů koupěschopná populace –⁠ už teď má a do budoucna mít budou mít hlouběji do kapsy. Obchodům se prostě nebude dařit tolik, jako doposud, a e-shopy nebudou výjimkou. Nastává chvíle, kdy budete muset začít šetřit na výdajích, ukrojit ze svých dosavadních zisků a zalátat jimi díry v období současném i budoucím.

Není však potřeba zoufat (ale ani krmit se přehnaným optimismem): zcela určitě to bude přechodný stav. Nic netrvá věčně, ani šetření na výdajích. Každá krize pomine a zase nastane stagnace a pozvolný růst. Jisté však je, že období hojnosti má momentálně padla a část podnikatelů a firem se bude muset na trhu držet zuby nehty.

Kde ty loňské sněhy jsou

Online podnikání prochází výraznou proměnou už nějakou chvíli. Ale zatímco se celý minulý rok nesl ve znamení nárůstu tržeb a výdajů do reklamy, průměrných cen objednávek, konverzního poměru a snižování PNO, teď je vše jinak:

  • Objem nákladu na reklamu stagnuje, nebo se zvyšuje (a očekáváme, že tento trend bude pokračovat, a to ne jen v řádu pár týdnů).
  • Konverzní poměr klesá, zákazníci koukají, ale dvakrát až třikrát si rozmyslí, jestli opravdu koupí.
  • A s váhavými zákazníky souvisí i nižší hodnoty objednávek.
  • PNO, tedy poměr mezi náklady a tržbou, se zvyšuje. Na stejný počet objednávek je akvizicí potřeba získávat mnohem víc lidí, než dřív.
  • Velký boom zažívají slevy a akce, reaktivita zde bývá až překvapivá.
  • A protože placená reklama je stále dražší, přichází zlatý věk organického (neplaceného) obsahu. Dobrá zpráva pro ty, kteří z lásky ke svému produktu či službě aktivně tvořili obsah, ze kterého teď budou těžit. Na rozdíl od těch, kteří slepě „bušili“ placenou reklamu a organiku zanedbávali.

A co je na tom všem pozitivní? Vyčistí se zrno od plev. Firmy (alespoň některé) se zaměří na kvalitu produktu a služby. Každý zákazník totiž bude znamenat větší dřinu a zápřah než v dobách, kdy se bezhlavě utrácelo.

Online strategie pro vás, co to nechcete zabalit

Zaprvé, nadešel čas odlišit se! Prodávat stejné produkty za stejné marže na desítkách e-shopů se už nevyplatí. Je potřeba být jiný, najít si čas na práci se zákazníkem, na dodatečnou službu, benefit navíc. Jenom tak získáte lepší konverzní poměr a vyšší hodnoty objednávek.

Zadruhé, vymazlete svůj katalog produktů. K dokonalosti. Cokoliv méně je málo. Kategorie, název produktu, povinné parametry, zásady reklam, obrázky, texty… Doteď pro to možná nebyl důvod, teď už ho máte. A pokud nejste rovnou výrobce, zapracujte na cenotvorbě (vstupy a marže).

A protože opakování je matka moudrosti, ještě jednou musíme zmínit, že se stále častěji ke slovu dostává práce se značkou a zákazníky. Kvalitní a nápadité obsahy na webu, Facebooku, Instagramu, LinkedInu… Komunitu zákazníků si musíte umět přitáhnout, starat se o ni a udržet si ji. Jen tak vybudujete lovebrand, který jde ruku v ruce s vyššími zisky.

S online strategií vaší značky vás nenecháme ve štychu!

Ozvěte se nám.

Jana Eckhardtová

29. 9. 2022

Logo Malá marketingová

Šablona marketingového plánu

Kompletní návod na tvorbu marketingové strategie pro váš byznys. Na celý rok, měsíc po měsíci. 7kroková šablona včetně pracovního manuálu a online návodů! Zvládněte na jedničku analýzu i praxi. Ne bez práce, zato za bezkonkurenční cenu.

další články z kategorie , ,

Píšeš dobře, píšeš rád/a? Přidej se k nám! - Potřebujeme copywritera. Někoho, kdo se nebojí pustit se po hlavě do psaní textů o všem (ne)možném.  přečíst článek
Věčný souboj marketérů a obchodníků. Vztah marketéra a obchodníka: Jak na spolupráci a jak to určitě nedělat - Marketéři a obchodníci spolu často bojují, ačkoliv jsou na jedné lodi. Nesvědčí to nikomu. Jak tyto vztahy narovnat a prospět… přečíst článek
Chcete dokonale zaujmout a podpořit prodej? Zkuste video marketing - V online světě tvrdě bojujeme o pozornost. Ještě jste nezačali využívat video obsah ve své marketingové strategii? Je na čase… přečíst článek
Interim marketingový manažer – léčí bolavá místa firem - Je pro vaši firmu vhodný interim, externí / interní marketér nebo konzultant? Porovnejte s námi pro a proti jednotlivých pozic. přečíst článek

Nejste si jisti? Svěřte se, kde vás tlačí bota.

Vybereme optimální řešení dlouhodobého marketingu a formu spolupráce, která vám přinese ovoce.

Nestačí? Chcete víc?

plán

marketingový

plán

Sestavení marketingového plánu – strategie na rok. Výpočet potenciálu trhu, přesné zacílení. Výběr efektivních komunikačních kanálů a plánování obsahu. Podrobný harmonogram aktivit a jejich správa. Návrh rozpočtu a monitoringu. Pěkně měsíc po měsíci.

 

manažer

marketingový

manažer

Externí marketingový manažer pro řízení a realizaci online marketingu i offline aktivit. S letitými zkušenostmi s tvorbou marketingových strategií a realizací marketingových kampaní. K pronájmu na 20, 40 i více hodin v měsíci.  Zaplatíte odpracovaný čas, získáte know-how celého týmu specialistů a projekt manažera.

strategie

marketing pro

B2B firmy

Tvorba marketingové strategie a realizace marketingových aktivit pro B2B sektor malých a středních firem. Orientovaný na jasné cíle a výsledky. Pro domácí trh i zahraničí. S externí marketingovým manažerem pro řízení a specialisty pro realizaci online i offline aktivit.

 

 

školení

Obchod(ování) na

LinkedIn

LinkedIn je bez debat každodenním nástrojem obchodníka. Od získávání zcela nových, ale pečlivě vybraných kontaktů, přes budování povědomí o produktu/službě, tvorbu vztahu až po získávání zakázek. S LinkedInem a jeho funkcemi každý měsíc získáme přes 150 vybraných spojení a více než desítku „teplých“ dotazů k tomu.