K snídani napíše článek o trekových holích, na svačinu vyšvihne copy webu výrobce čističek odpadních vod, k obědu pár postů na LinkedIn dodavatele psích granulí a před spaním ještě případovku o monitoringu výrobních dat. Vítejte ve světě copywritera v marketingové agentuře

Na internetu (ne)najdeš vše

Každý dobrý text začíná u dobrého zdroje. To není problém, na internetu dneska najdeme úplně vše, říkáte si možná. Tady si vás dovolím trochu zarazit: spousta toho, co na vás vyhledávače vychrlí, jsou po obsahové stránce slepeniny informací z Wikipedie (v tom trochu lepším případě), v tom horším jsou to fragmenty zkopírované ze stránek s nedohledatelnými prameny a autory. Spolehlivý zdroj zkrátka vypadá jinak.

Nejlepší zdroj informací = klient 

Rešerše internetu je nezbytná, není to ale všechno. Nechcete-li tvořit právě jen zmiňované generické polowikipediové slátaniny s veškerou žádnou přidanou hodnotou, hlavní zdroj informací je pro vás jasný: klient. Pokud jde o majitele nebo jednatele firmy, který zná svůj obor skrz naskrz, má copywriter zčásti vyhráno. Pokud je ještě ochoten věnovat čas a energii tomu, aby se s ní nebo s ním o svoje know how podělil, je to vítězství na plné čáře. Bohužel ale právě majitelé firem bývají ti, kteří nám copywriterům, a tudíž také kvalitním copy obsahům na svých webech a sociálních sítích, hážou klacky pod nohy. 

Texty vycucané z prstu

Situace, kterou by nejspíš všichni copywriteři nazvali jako „velký špatný“ vypadá nějak takto:

Majitel firmy se s vizí zdvojnásobení obratů upíše marketingové agentuře, přislíbí spolupráci a dodávání obsahů. Jenže pak není k zastižení, protože „řeší důležitější věci, než je marketing“. Dohnat ho na online setkání, natož osobní schůzku, je téměř nadlidský úkol. Když už se zadaří, snahy o vytvoření smysluplného obsahu posílá do kytek s tím, že mu „není příjemné se na sítích chlubit“, nebo „o této referenci psát nechci, vyzradili bychom výrobní tajemství“, či snad dokonce „tohle nikoho nezajímá!“.

A copywriterovi, který doslova PRAHNE po plnění webu a sítí obsahem, obsazování klíčových slov a stoupání na přední příčky vyhledávání nezbývá nic jiného, než zagooglit a obsah si takzvaně „vycucat z prstu“. Když se pak jako potrefená husa ozve majitel, který našel v náročném technickém textu faktickou nepřesnost, je dokonáno. Citlivější copywriteři mají chuť si to jít hodit.

Čím složitější téma, tím víc komunikace

To, co odlišuje průměrný obsah od nadprůměrného, je know how, které klient copywriterovi předá. S ním dokážeme i technicky nejnáročnější témata uplácat do pro čtenářsky zajímavé a čtivé a požadavky SEO reflektující formy. Takový text pak bude mít kýžený efekt, a to takový, že slovy jednoho starého dobrého copywriterského klišé, dokáže změnit čtenáře na zákazníky. A to chcete, že ano.

Zasvětit, prosím!

Kvalitní copywriteři jsou všestranní, ale ne všemocní. Slovní zásobu, pravopis a cit pro jazyk máme v malíčku. Chceme jít do hloubky a celé vaše téma toužíme pochopit a pak srozumitelně podat tak, aby textu porozuměl i školák. Bez informací od vás, klientů, se ale neobejdeme. My se umíme správně ptát, vy ale musíte být připravení a otevření odpovídat. Čím dřív se copywriter zorientuje a „nacítí“ váš obor, tím lépe. Ušetříte si tím ohromné množství času, který pak nemusíte věnovat dalším konzultacím a opravám.

Hledáte copywritera, který za to bude stát? Máme pro vás několik rad.

Jana Eckhardtová

16. 8. 2022

Logo Malá marketingová

Šablona marketingového plánu

Kompletní návod na tvorbu marketingové strategie pro váš byznys. Na celý rok, měsíc po měsíci. 7kroková šablona včetně pracovního manuálu a online návodů! Zvládněte na jedničku analýzu i praxi. Ne bez práce, zato za bezkonkurenční cenu.

další články z kategorie

arin Novotná a Silvia Poláková: rozhovor LinkedIn a Sales Navigator Sales Navigator? Za málo peněz hodně muziky. V B2B nahradí cold calling, říká Silvia Poláková - Proč při správě klientských B2B účtů na LinkedInu používáme Sales Navigator, proč by nám byl k ničemu bez kvalitního a… přečíst článek
Zákazníka jenom mlátíme parametry a čekáme, že si z toho sedne na zadek, říká Lucie Zitterbartová o B2B komunikaci - Co obnáší B2B marketing a proč je nejlepší témata pro B2B komunikaci hledat u koncového zákazníka? Na otázky odpovídala copywriterka… přečíst článek
Poskládejte si ty nejefektivnější nástroje pro Accout Based Marketing Jak na Account Based Marketing v praxi - Co je Account Based Marketing, už víte. Jak ho ale uvést do praxe a jaké prostředky zvolit, aby byla vaše… přečíst článek
pomocí ABM lépe zacílíte na vhodné zákazníky Account Based Marketing: k čemu vám bude a jak na něj - Možná vám zkratka ABM nic neříká, určitě už jste na ni ale v marketingových vodách narazili. Takže o co jde… přečíst článek

Nejste si jisti? Svěřte se, kde vás tlačí bota.

Vybereme optimální řešení dlouhodobého marketingu a formu spolupráce, která vám přinese ovoce.

Nestačí? Chcete víc?

plán

marketingový

plán

Sestavení marketingového plánu – vaše strategie na 12 měsíců. Přesné zacílení, široký dosah, zásah do srdcí vašich zákazníků. Výběr správných komunikačních kanálů a obsahu. Správa a podrobný harmonogram aktivit. Návrh rozpočtu a monitoringu.

manažer

marketingový

manažer

Externí marketér pro realizaci vašich marketingových aktivit na tolik hodin v měsíci, kolik potřebujete. Zkušený tvůrce obsahu se znalostí komplexních marketingových nástrojů, monitoringu, analytiky. S praxí z malých a středních firem.

strategie

marketingové

minutky

5hodinová marketingová konzultace. Analýza vaší aktuální marketingové komunikace. Následný návrh a vedení při sestavení marketingové strategie a výběru vhodných nástrojů, forem obsahu. Plus instruktáž, praktické ovládnutí nástrojů.

školení

marketingová

školení

Tvorba marketingového plánu/strategie. Ovládnutí komunikačních kanálů a aplikací. Pro malé a středně velké firmy, pro podnikatele i majitele. Pro začínající marketéry a další odpovědné pracovníky v oblasti komunikace se zákazníky.