Kolik je dost. O rozpočtech a marketingové komunikaci malých firem

Začnu otázkou. Vlastně dvěma.

Kolik času za měsíc jste ochotni věnovat marketingové komunikaci, vy osobně? A případně, kolik vaši kolegové?

Jakou částku jste ochotni investovat každý měsíc, dlouhodobě, do marketingových aktivit (na práci člověka, do reklamy, grafiky, správy…)?

Myslíte, že je to přiměřená míra, aby se dostavily první výsledky marketingového snažení, které jste si předsevzali? Je vůbec možné jich dosáhnout za daných možností?

Většinou se jedná o značně podhodnocená čísla i počty hodin. Domnívám se, že to možná všechno bude způsobeno různými mediálními bublinami a viditelnými úspěchy jiných značek, jež jako by hlásaly: my to zvládáme levou zadní. Pohoda.

Je to blbost. Spíše bych řekla, že platí, čím jednodušší a účinnější marketingová komunikace, tím více práce za (na) ní.

Upřímně se zamyslete, co jste ochotni vložit a tomu přizpůsobte plánování marketingových aktivit v akčním plánu. Časový horizont, frekvenci komunikace i vaše očekávání. Nebude zbytečně zklamaní.   

Nepřímá úměra marketingové komunikace

Čím menší rozpočet má malý podnikatel k dispozici na komunikaci, tím více je vyžadováno zapojení lidské práce přímo z vlastní firmy. Zázraky i výjimky samozřejmě existují, ale ve většině případů jde o systematickou práci.

Všechno jede, když se maže

60 hodin, zbožné přání

Pokud se pouštíte do komplexní marketingové komunikace (nikoliv správy jednoho nástroje) , která vyplývá z marketingového plánu, dopřejte sobě či odpovědné osobě (externistovi, internistovi) či kombinaci obou, alespoň 50 – 60 hodin/měsíčně. Tzn. jeden a půl dne na komunikaci se zákazníky. Menší snaha velmi výrazně prodlouží dobu, kdy se u vás „nic neděje“

Z 30/30 na 10/50

Pokud spolupracujete s externistou, ponechte na něm zpočátku strategické věci, tvorbu nástrojů, nastavení a rozjezd. Trvejte na tom, ať vás automatickou správu marketingových nástrojů do určité doby naučí a předá (správa sociálních sítí, webového obsahu, e-mailingu…).

V řeči čísel. Na počátku ponechte na externistovi odpovědnost a spolupracujte. Rozložení sil, v ideálním případě, 20 -30 hodin externista, 20-30 hodin vy. Časem se zkuste dopracovat k poměru 10/50. 10 hodin specialista formou konzultací  a 40 – 50 hodin vy nebo osoba, kterou marketingem pověříte. Vy a externí markeťák se můžete věnovat novým výzvám, který posunou vaši značku dál. Zapojíte do komunikace celou firmu, kterou to bude bavit a k zákazníkům má nejblíže. A podstatná informace. Ušetříte.

Zapojujte

Zapojte do vlastní marketingové komunikace články distribučního řetězce, dodavatele, výrobce. Všechny, kdo mají stejnou cílovou skupinu, stejný zájem, ale vzájemně si nekonkurují. Spolupracují. Rozdělíte si úkoly, využijete zdroje, databáze a … rozpočítáte náklady. Neuvěřitelně ušetříte, jak peníze, tak i váš čas a synergický efekt je obrovský.

1 rok určitě

Pokud zůstaneme u optimální varianty 60 hodin práce za měsíc, tak počítejte, že:

 • 1.-3. měsíc –  tvoříte marketingovou strategii, pokud nemáte profíka (i s ním počítejte se 2 měsíci).
 • 4. – 7. měsíc – tvoříte nástroje a především jejich obsahy (web , sociální sítě, e-mailing, offline materiály, grafiku, databáze, šablony, nasmlouvání spolupráce…).
 • 8 a 9. měsíc – spouštíte marketingové nástroje s promyšlenou a propojenou komunikací na všech kanálech.
 • 10. – 12. měsíc –  chytáte mouchy (můžete dokonce zjistit, že to pro vás není, nicméně je to nepravděpodobné).
 • 2. rok – sklízíte, co jste zaseli. Vidíte první výsledky. Zdůrazňuji slovo první. Komunikace má smysl, vy to vidíte a baví vás to. Baví to celou firmu i zákazníky.

Kolik je dost

Nejsem si vědoma toho, zda existuje přesné číslo, od kterého je brána investice do marketingu jako 100% efektivní. Ze zkušeností mohu říct, že menší a středně velcí podnikatelé, kterým se  investice do marketingové komunikace vracejí, vkládají do komunikace od 150 000 Kč ročně. A mnoho další své vlastní práce, podotýkám.  Mohu mít samozřejmě pravdu, ale také nemusím.

Přímá úměra

Proč tedy myslíte, že když do 3 měsíců nevidíte markantní výsledky, je to špatně? Je to nesmysl.

Čím více času, potažmo peněz do marketingové komunikace investujete, tím rychleji vidíte výsledky.

Kolik stojí marketingová komunikace

Na závěr krátká rekapitulace, s čím můžete (nebo možná musíte) počítat, když se rozhodnete do toho praštit:

 • Cena interní zaměstnance, brigádníka, vás – zde si odpovězte si sami.
 • Externí marketingový manažer (správa komplexních marketingových aktivit) – 400–800,- Kč (realizační práce), 800-3000,- Kč (konzultační hodiny).
 • Marketér specialista (grafik, programátor, copywriter, SEO…) od 500,- Kč výše.

Shrnutí

Čím.., tím… je to tak

 • Čím méně finančních prostředků, tím více vaší vlastní práce
 • Čím více práce, tím rychlejší výsledky

Doporučení

 • Dopřejte si 60 hodin za měsíc
 • Vyhraďte si rozpočet
 • Rozdělte je efektivně mezi vás, interního zaměstnance a externího marketingového specialistu
 • Zapojte všechny články distribučního řetězce, pokud to jde
 • Nevzdávejte se předčasně (viz 1 rok určitě)
Jana Eckhardtová

27. 8. 2014

Logo Malá marketingová

Šablona marketingového plánu

Kompletní návod na tvorbu marketingové strategie pro váš byznys. Na celý rok, měsíc po měsíci. 7kroková šablona včetně pracovního manuálu a online návodů! Zvládněte na jedničku analýzu i praxi. Ne bez práce, zato za bezkonkurenční cenu.

další články z kategorie

arin Novotná a Silvia Poláková: rozhovor LinkedIn a Sales Navigator Sales Navigator? Za málo peněz hodně muziky. V B2B nahradí cold calling, říká Silvia Poláková - Proč při správě klientských B2B účtů na LinkedInu používáme Sales Navigator, proč by nám byl k ničemu bez kvalitního a… přečíst článek
Poskládejte si ty nejefektivnější nástroje pro Accout Based Marketing Jak na Account Based Marketing v praxi - Co je Account Based Marketing, už víte. Jak ho ale uvést do praxe a jaké prostředky zvolit, aby byla vaše… přečíst článek
pomocí ABM lépe zacílíte na vhodné zákazníky Account Based Marketing: k čemu vám bude a jak na něj - Možná vám zkratka ABM nic neříká, určitě už jste na ni ale v marketingových vodách narazili. Takže o co jde… přečíst článek
marketingový plán zvládnete snadno i sami Jak na marketingový plán pro rok 2023 - Nový rok se blíží a je nejvyšší čas začít s přípravou marketingového plánu 2023. Nevíte, jak na to? My ano. přečíst článek

Nejste si jisti? Svěřte se, kde vás tlačí bota.

Vybereme optimální řešení dlouhodobého marketingu a formu spolupráce, která vám přinese ovoce.

Nestačí? Chcete víc?

plán

marketingový

plán

Sestavení marketingového plánu – vaše strategie na 12 měsíců. Přesné zacílení, široký dosah, zásah do srdcí vašich zákazníků. Výběr správných komunikačních kanálů a obsahu. Správa a podrobný harmonogram aktivit. Návrh rozpočtu a monitoringu.

manažer

marketingový

manažer

Externí marketér pro realizaci vašich marketingových aktivit na tolik hodin v měsíci, kolik potřebujete. Zkušený tvůrce obsahu se znalostí komplexních marketingových nástrojů, monitoringu, analytiky. S praxí z malých a středních firem.

strategie

marketingové

minutky

5hodinová marketingová konzultace. Analýza vaší aktuální marketingové komunikace. Následný návrh a vedení při sestavení marketingové strategie a výběru vhodných nástrojů, forem obsahu. Plus instruktáž, praktické ovládnutí nástrojů.

školení

marketingová

školení

Tvorba marketingového plánu/strategie. Ovládnutí komunikačních kanálů a aplikací. Pro malé a středně velké firmy, pro podnikatele i majitele. Pro začínající marketéry a další odpovědné pracovníky v oblasti komunikace se zákazníky.