Není žádný důvod zoufat. Můžete totiž vybírat ze zástupů copywriterů, odborníků (doslova) na slovo vzatých. Jak zvýšit šance, že vsadíte na skutečného pána obsahu?

Na otázky odpovídá Michaela Vařeková, někdejší dvorní copywriterka Malé marketingové, toho času máma na plný úvazek, která ovšem dění na scéně reklamního psaní nadále bedlivě sleduje.

Člověk mimo obor asi snadno získá dojem, že se s copywritery roztrhl pytel. Proč je dnes tolik pisálků a kde se berou?

Lví podíl na tom má určitě koronavirus. Hromada lidí přišla o práci a na marketing jde přesedlat relativně rychle, pokud má člověk alespoň nějaké vlohy. Jenže zatímco třeba Facebook specialista musí projít alespoň nějakým kurzem a na PPC se člověk nadře jako kůň, aby je opravdu ovládal, psát jsme se naučili všichni už ve škole. Stát se copywriterem tak může člověk zdánlivě ze dne na den. Přitom je to disciplína, u které fakt trvá, než se člověk vypíše. A zároveň si musí dávat pozor na to, aby se nezacyklil a nepsal všechno jako přes kopírák.

Jak rozpoznat ‚‚zasloužilého‘‘ a ‚‚samozvaného‘‘ copywritera?

Tak, že si zájemce vyžádá ukázky práce. Sama bych nikdy nikomu na spolupráci nekývla, pokud by něco mého předem neviděl. Čas je příliš cenná komodita. I kdyby mi někdo za text zaplatil, ale nakonec ho nepoužil, bylo by mi líto každé minuty, kterou jsem tomu věnovala. Čím různorodější je výběr, tím za mě lépe. Pak může zájemce rychle zjistit, jestli mu sedí styl a jestli se copywriter zvládne poprat s tématem, které potřebuje zpracovat. Pokud jsou ukázky práce nemastné, neslané, plné frází, předlouhých souvětí a dalších prohřešků, dát od spolupráce ruce pryč. Bez výčitek svědomí. Samozvaný copywriter hlady neumře, vždycky se najdou tací, kteří upřednostní méně kvalitní, zato levnější text.

Ještě si dovolím přihodit jednu poznámku, kterou nejspíš hodně lidí překvapím. Nejvíc prkenní copywriteři se rekrutují z řad bývalých žurnalistů. Fakt. To vím náhodou moc dobře, protože jsem sama jednou z nich. Člověk by řekl, že když mají psaní přímo vystudované, mají už vlastně vyhráno. Jenže zpravodajské žánry mají k prodejnímu textu hodně daleko. A vybočit ze zajetých kolejí, zahodit všechna ta pravidla, co jim vtloukli do hlavy ve škole, to je snad ještě těžší než si budovat dráhu copywritera bez předchozí zkušenosti s jakýmkoliv psaním.

Jaká jsou poznávací znamení dobrého copywritera?

Třeba znalost pravopisu, bohatá slovní zásoba a cit pro jazyk, to jsou dovednosti, kterými musí copywriter vládnout stůj co stůj. Dobrého a výborného copywritera odlišuje schopnost ptát se, pokládat správné otázky, jít do hloubky a navrch to všechno ještě pochopit. Čím dřív se copywriter zorientuje, tím lépe pro klienta. Ušetří mu tím ohromné množství času, který nemusí věnovat dalším konzultacím a opravám.

Co čekat do spolupráce s copywriterem?

Asi to, že často zbourá a vypálí do základu představy o tom, jak by výsledný text měl vypadat. ☺️ To je dost časté u lidí, kteří spolupracují s copywriterem poprvé. Chtějí napsat text, který zaujme, ale zároveň požadují, aby copywriter zakomponoval věci, které táhnou čtenářův zájem ke dnu. Tady mě jako typický příklad napadá tradiční ‚‚Jsme na trhu deset/dvacet/třicet let…‘‘. Ruku na srdce, to opravdu nikoho nezajímá.

Co tedy dělat, když se představy zadavatele a copywritera rozchází?

Pak je na copywriterovi, aby uměl vysvětlit, zdůvodnit a celkově obhájit, proč mu jeho verze připadá šťastnější. Mně se stalo hodněkrát, že měl klient jinou představu než já. Teď mám na mysli opravdu významné zásahy. Čím spokojenější jsem se svým původním výsledkem byla, tím víc mi to samozřejmě bylo proti srsti. A to mi dodalo odvahu bojovat. V tom nejmírumilovnějším smyslu slova, samozřejmě. Skoro vždy klienti nakonec dali na mé rady a párkrát se dokonce s odstupem času ke ‚‚sporu‘‘ vrátili a řekli mi, že jsem měla pravdu.

A co nějaká rada pro ty, které láká stát se copywriterem?

Myslím, že všechno podstatné shrnul Otto Bohuš ve své trilogii Pište jako copywriter. A pak už je to jenom o tom psát a psát.

Jana Eckhardtová

4. 6. 2022

Logo Malá marketingová

Šablona marketingového plánu

Kompletní návod na tvorbu marketingové strategie pro váš byznys. Na celý rok, měsíc po měsíci. 7kroková šablona včetně pracovního manuálu a online návodů! Zvládněte na jedničku analýzu i praxi. Ne bez práce, zato za bezkonkurenční cenu.

další články z kategorie

dobrý obchodník je nad zlato Miluju PRAVÉ obchodníky. Jsou pro firmu nad zlato! - Naučte své obchodníky generovat nové zákazníky/leady pohodlněji. Objevte „nové“ akviziční kanály a potenciál, který skrývají. přečíst článek
AI copywriter AI copywriter jako budoucnost textařiny? Rychlý, přesný, ale… - AI copywriter (chatbot) vám při tvorbě textů může hodně pomoc, ale má své mouchy. Co ještě potřebujete k tomu, aby… přečíst článek
Pište copy a SEO zároveň Dvě mouchy jednou ranou aneb jak trefit copy a SEO zároveň - Co můžete udělat proto, aby vaše texty byly nejen čtivé, ale také čtené? Dopřát jim něco málo (nebo spíš něco… přečíst článek
Co nám při psaní svazuje ruce? - Textace webu, články na blog, příspěvky na sociální sítě, newslettery i obyčejný mail klientovi... očekává se od vás větší než… přečíst článek

Nejste si jisti? Svěřte se, kde vás tlačí bota.

Vybereme optimální řešení dlouhodobého marketingu a formu spolupráce, která vám přinese ovoce.

Nestačí? Chcete víc?

plán

marketingový

plán

Sestavení marketingového plánu – vaše strategie na 12 měsíců. Přesné zacílení, široký dosah, zásah do srdcí vašich zákazníků. Výběr správných komunikačních kanálů a obsahu. Správa a podrobný harmonogram aktivit. Návrh rozpočtu a monitoringu.

manažer

marketingový

manažer

Externí marketér pro realizaci vašich marketingových aktivit na tolik hodin v měsíci, kolik potřebujete. Zkušený tvůrce obsahu se znalostí komplexních marketingových nástrojů, monitoringu, analytiky. S praxí z malých a středních firem.

strategie

marketingové

minutky

5hodinová marketingová konzultace. Analýza vaší aktuální marketingové komunikace. Následný návrh a vedení při sestavení marketingové strategie a výběru vhodných nástrojů, forem obsahu. Plus instruktáž, praktické ovládnutí nástrojů.

školení

marketingová

školení

Tvorba marketingového plánu/strategie. Ovládnutí komunikačních kanálů a aplikací. Pro malé a středně velké firmy, pro podnikatele i majitele. Pro začínající marketéry a další odpovědné pracovníky v oblasti komunikace se zákazníky.