Průvodce tiskovou zprávou aneb jak nezbloudit na cestě k médiím

Rozhodli jste se budovat silnou značku ve zvolené cílové skupině. Máte skvělý web, nezanedbáváte SEO, naučili jste se psát nebo točit zajímavé obsahy, komunikujete na sociálních sítích, využíváte e-mailingu a online tvorby databází. Využíváte moderních nástrojů. Obchodníkům se daří.

Stojí vás to hodně úsilí a rádi byste, aby tomu v budoucnu bylo jinak.

Chcete vybudovat silný brand, silnou pozici značky v očích vašich zákazníků nebo snad zaměstnanců, investorů, akcionářů, médií….

Logické úvahy vás přivedly k budování značky pomocí PR – mnoho z toho již samozřejmě děláte, ale napadla vás hříšná myšlenka dopomoci tomu skrze spolupráci s médii. Chcete, aby se o vás pochvalně psalo, chcete, abyste se na danou problematiku stali expertem, na kterého se média budou obracet. Chcete zkrátka vytvořit krásný mediální obraz svého podnikání. Rozhodli jste se pro spolupráci s médii.

Od plánu, přes hory a doly až … do médií

V šuplíku vám hoví zpracovaný mediální plán. Témat, které byste rádi sdělovali obecenstvu, máte plnou hlavu. Nyní máte možnost vyhledat PR agenturu a té se svěřit do rukou. Nebo do všeho praštit sami (což může být docela demotivační činnost, pokud nemáte ty správné kontakty. Nechci být skeptická, ale připravte se na velmi dlouhý běh).

Jste na úplném začátku a čeká vás ten nejzákladnější úkol – naučit se psát tiskové zprávy tak, aby byly pro novináře zajímavým objektem k publikaci.

Tisková zpráva jedna báseň

Vězte, že tisková zpráva je základním prostředkem v media relations (v kontaktu s médii)

Pokud jste nikdy nevytvářeli obsah, může vám dát vcelku zabrat. Kdo ví, jak na marketingový obsah nebo píše vlastní blog zúročí své autorské zkušenosti. Stačí trochu cviku a mít na paměti pár pravidel. A praxe a novináři vám „ukáží“.

Jepičí život tiskové zprávy

Tisková zpráva a marketingový či reklamní obsah se odlišují. Zatímco, marketingové obsahy pomocí emocí, košatého jazyka, slovních zabarvení, superlativů a osobitě zabarvených názorů v Já formě, brnkají na strachy, zvědavost, potíže či sny případného zákazníka, tak tisková zpráva je pravým opakem.

Tisková zpráva má svá pravidla i jasné schéma

Je nutné pochopit, že průměrnému novináři může denně do schránky spadnout více než 40 tiskových zpráv a novináři ČTK stovky. Nemůžete po nich chtít, aby louskali styl, strukturu a formu každého odesílatele. Proto existuje jasné schéma pro tvorbu tiskové zprávy, kterého je dobré se držet.

Hlavička

Uveďte název a logo společnosti a označte, že se jedná o tiskovou zprávu. Datem a místem je myšlen den a místo, kde tisková zpráva vzniká. Redaktor potřebuje vědět, že je zpráva aktuální.

Titulek

Máte asi 140 znaků na to, abyste vystihli podstatu tiskové zprávy. Objektivně, ale poutavě. Dejte vědět na první pohled, co máte na srdci.

Takto ano Takto ne
Nezmaři představí nové album v Bruntále na prvního Máje Zveme vás na koncert kapely Nezmaři
Gudas na mistrovství světa nepřijede, Voráček zřejmě také ne Česká reprezentace má zraněné hráče
Viktor Preiss končí jenom proto, že chce. Nuda Viktor Preiss odchází z Divadla na Vinohradech
Když slyšíme dětský pláč, víme, že je vyhráno, říká dispečerka záchranky Jak správně reagovat v tísňové situaci

Perex

Pokud jste upoutali titulkem, máte v průměru 3 -5 sekund na lapení zájmu novináře. K tomu použijte první 2 -3 úvodní věty, kde trefně a zajímavě sdělte hlavní myšlenku. Odpovězte na otázky: Co? Kdo? Kdy? Kde? Proč?

Další odstavce

Zaujali jste novináře/čtenáře titulkem a perexem? Výborně, máte šanci sdělit detailnější informace. Při psaní se striktně držte faktů a s mírou je prokládejte citacemi představitelů vaší firmy k danému tématu. Text opticky oddělujte nadpisy na menší celky. Držte se pravidla – méně je někdy více.

Závěr

Nezapomeňte připojit kontakty na odesílatele. Máte-li pro novináře dobré téma, dejte mu šanci si ověřit skutečnosti uvedené v tiskové zprávě. Uvádějte jméno, telefon a e-mail osoby, která bude novináři plně k dispozici pro ověření či doplnění informací z tiskové zprávy.

„Nemohu vám k tomu nic víc říct,“ sdělil majitel firmy

Citujte, pokud máte, co sdělit. Novináři to očekávají a budete to vy, kdo bude mít máslo na hlavě, pokud se tvrzení vyjeví jako nepravda. Zcela určitě neopakujte věty obsažené v perexu zprávy, ale rozšiřte je o zcela nové skutečnosti. „Přímou řeč uvádějte uvozovkami a kurzívou.“ sdělil Karel Vopička, předseda Asociace anonymních alkoholiků. Kurzíva text opticky oddělí od ostatního textu a Karel Vopička dostane v očích veřejnosti funkci, která mu právem náleží.

Klasické a formální typografii palec hore

S výběrem fontů se moc nerozvášňujte. U tiskové zprávy jednoznačně platí uměřenost. Nic nezkazíte s Times New Roman, Verdanou, Arielem. Velikost písma 12 bodů a řádkování 1,5 je standardní klasikou. A zaručuji vám, že novináře nepotěšíte ozdobnými či humornými fonty všeho druhu. Proto vášeň své asistentky kroťte.

Co jest dovoleno

 • Na hlavní nadpis použijte „Nadpis 1“ (H1)
 • Na mezititulky použijte „Nadpis 3“ (H3)
 • Na odstavce formát „Normální“, od začátku až do konce. Zarovnání, odsazení a mezerníky nejsou třeba.
 • Ztučněte perex (úvodní odstavec)
 • Přímé řeči pište kurzívou
 • Nepodtrhávejte, alespoň ne příliš
 • Nepoužívejte VERZÁLKY
 • Nehrajte si s barvičkami či jinými „grafickými“ vychytávkami
 • Piště vzdušně a zbytečně neformátujte

Nikdy neposílejte tiskové zprávy v .pdf! Doc je zaručený formát a novináři jsou zvyklí s ním pracovat.

Čím více megabajtů, tím více odpadu

Na dobře vytvořenou tiskovou zprávu vám bohatě postačí několik desítek KB, nejlépe do 100 kB. Čím více megabajtů příloh pošlete, tím méně vás budou mít novináři v oblibě. Takže:

 • Obrázky zmenšete a na plnou podobu odkazujte na web.
 • Obrázky nevkládejte do těla zprávy, ale do přílohy.
 • Obrázky z fotobanky bez udělení práv k užívání třetím stranám ani neposílejte. Média je nemohou použít.

Tisková zpráva spatřila světlo světa. Gratuluji. Nyní vás čeká boj s větrnými mlýny. Pardon s novináři, kteří jsou vstupní branou k mediální slávě.

Podívejte se, jak novinářům přijít na kobylku.

 

Jana Eckhardtová

19. 5. 2016

Logo Malá marketingová

Šablona marketingového plánu

Kompletní návod na tvorbu marketingové strategie pro váš byznys. Na celý rok, měsíc po měsíci. 7kroková šablona včetně pracovního manuálu a online návodů! Zvládněte na jedničku analýzu i praxi. Ne bez práce, zato za bezkonkurenční cenu.

další články z kategorie

Public relations - Malá marketingová Kolik stojí profesionální PR a co za to - PR neboli public relations. Vaše cesta k dobrému jménu a hřejivým vztahům s partnery i zákazníky. Kolik stojí profesionální PR… přečíst článek
Tisková zpráva do médií - Malá marketingová Jak protlačit tiskovou zprávu do médií - Dá se s klidným srdcem říct, že tvorbu tiskové zprávy jste zvládli na jedničku. Ale kam teď s ní? Jak… přečíst článek
Media mix - Malá marketingová Typy medií a reklamní formáty - Pravděpodobně jste se pustili do mediální plánování či rovnou do tvorby media plánu. A nyní stojíte před rozhodnutím, jaké typy… přečíst článek
Media plán vzor - Malá marketingová Vzor media plánu ke stažení - Investujete do reklamy velké nebo i menší částky? Využíváte své omezené rozpočty s rozvahou? Nebo střílíte na slepo pod taktovkou… přečíst článek

Nejste si jisti? Svěřte se, kde vás tlačí bota.

Vybereme optimální řešení dlouhodobého marketingu a formu spolupráce, která vám přinese ovoce.

Nestačí? Chcete víc?

plán

marketingový

plán

Sestavení marketingového plánu – strategie na rok. Výpočet potenciálu trhu, přesné zacílení. Výběr efektivních komunikačních kanálů a plánování obsahu. Podrobný harmonogram aktivit a jejich správa. Návrh rozpočtu a monitoringu. Pěkně měsíc po měsíci.

 

manažer

marketingový

manažer

Externí marketingový manažer pro řízení a realizaci online marketingu i offline aktivit. S letitými zkušenostmi s tvorbou marketingových strategií a realizací marketingových kampaní. K pronájmu na 20, 40 i více hodin v měsíci.  Zaplatíte odpracovaný čas, získáte know-how celého týmu specialistů a projekt manažera.

strategie

marketing pro

B2B firmy

Tvorba marketingové strategie a realizace marketingových aktivit pro B2B sektor malých a středních firem. Orientovaný na jasné cíle a výsledky. Pro domácí trh i zahraničí. S externí marketingovým manažerem pro řízení a specialisty pro realizaci online i offline aktivit.

 

 

školení

Obchod(ování) na

LinkedIn

LinkedIn je bez debat každodenním nástrojem obchodníka. Od získávání zcela nových, ale pečlivě vybraných kontaktů, přes budování povědomí o produktu/službě, tvorbu vztahu až po získávání zakázek. S LinkedInem a jeho funkcemi každý měsíc získáme přes 150 vybraných spojení a více než desítku „teplých“ dotazů k tomu.