Sim sala bim, analýza klíčových slov v Collabim

Pravdou je, že analýza klíčových slov by měla být prvním krokem po definování marketingové strategie. Protože bez ní se v online světe nepohnete. Můžete se pouze domnívat, což není pevný základ pro strategickou komunikaci. Netroufnu si odhadnout poměr, nicméně spousta podnikatelů nejdříve řeší webové prezentace, sociální sítě, obsahy atp. aniž by si uvědomili, co návštěvníci na internetu v souvislosti s jejich podnikáním hledají. Vytvářejí tuny obsahu a žehrají, proč se sakra jejich pozice ve vyhledávačích propadá stále níže. A nakonec jim zbyde jediné – začít pěkně od začátku, ale podle klíčových slov.

Nástrojů na tvorbu klíčových slov je mnoho, mně se zatím stále líbí u Collabimu. Provedu vás tímto nástrojem provedu, ať máte dobré začátky a ještě lepší vývoj.

Proč tvořit analýzu klíčových slov

Protože zaměníte subjektivní „já myslím, že lidé hledají toto“ za objektivní seznam výrazů a frází, které lidí zadávají do vyhledávačů v souvislosti s vaším předmětem podnikání. A to ve všech barevných odstínech a variantách. Skončí nekonečné debaty nad tím, co a jakým způsobem prezentovat na webu, co podpořit a co nikoliv. Protože s analýzou klíčových slov máme silné argumenty v ruce. Ať si každý rozumuje, jak chce.

S analýzou klíčových slov od rána do večera

Pravdou je, že klíčových slov se vlastně nezbavíte od rána do večera. Vytvořené sestavy frází a výrazů využijete zejména:

 • Pro návrh informační architektury – struktury webu.
 • Pro tvorbu relevantních vstupních stránek včetně metatagů jako jsou title, description, popř. keywords, H1…).
 • Pro podporu stávajících stránek.
 • Pro tvorbu obsahové strategie (jaké pozice je důležité podpořit a tudíž na jaké obsahy se zaměřit) a při copywritingu.
 • Pro plánování získávání zpětných odkazů (linkbuilding).
 • V PPC reklamách a při zvyšování konverzí.
 • Při rozhodování kam investovat námahu i peníze a hlavně kolik (hledanost x námaha x zisk x relevance …).

Nepodlehněte vysoké hledanosti

Mějte na paměti, že vysoká hledanost není jedinou metrikou při výběru sestavy klíčových slov. Existují i jiné:

Hledanost

Hledanost daných výrazů na Seznamu či Googlu bývá někdy alfou a omegou analýzy klíčových slov. Orientačně prozradí zájem, ale pokud jí podlehnete jako jedinému ukazateli úspěšnosti, může vás stát mnoho zbytečných peněz a času.

Relevance a potenciál

Co vlastně návštěvník hledá? Myslím tím, co přesně? Máte tyto výrazy na webu? A jsou opravdu relevantní? Pokud nabízíte trekové boty, nebude pro vás obecný výraz „boty“ či „obuv“ zcela relevantní pro optimalizaci. Neříkám, že nemůžete takovou vstupní stránku vytvořit, ale musíte počítat s obrovských odpadem návštěvníků, kteří touží po polobotkách, holínkách, lodičkách, teniskách nebo se prostě ještě nerozhodli, jaké boty si hodlají pořídit. Zapomeňte na obecné výrazy s velkou hledaností a vysokou konkurenčností a obsaďte specifičtější výrazy, které slibují lepší konverze.

Konkurence

Neopomínejte konkurenci. Přední pozice na některé výrazy či fráze mohou být tak obsazené, že námaha vynaložená na získání dobré pozice bude přesahovat profit. Proto se opět zaměřte na výrazy, které konkurence, např. z důvodu malé hledanosti, opomíná.

Ziskovost

Při rozhodování o konečné sestavě klíčových slov, které podpoříte, mějte na paměti i profit daného výrobku či služby. Honba za první pozicí obecného slova s vysokou konkurenčností nemusí být při nízké marži korunována úspěchem, ani když se ocitnete na předních pozicích.

Námaha

Do svých strategických úvah o podpoře daných výrazů zahrňte i investovanou námahu. Zjistěte pozici konkrétního slova dnes. Obhlédněte konkurenci, která se snaží o totéž. Prozkoumejte jejich SEO. A upřímně si odpovězte, kolik námahy vás bude stát, abyste dosáhli optimální pozice a dlouhodobě ji udrželi. A nakonec ji srovnejte s průměrnou cenou za proklik v reklamních systémech Adwords či Sklik. Nebude nakonec lepší si přední pozici zajistit jinak?

Sim sala bim, analýza klíčových slov v Collabim

Argumenty pro tvorbu analýzy klíčových slov máme za sebou. Pojďme na „kreativu“. My osobně používáme k tvorbě a monitoringu klíčových slov online nástroj Collabim. Tvoříme v něm sestavy klíčových slov, monitorujeme je, získáváme návrhy zpětných odkazů a špehujeme konkurenci.

Pro jeden web je zcela zdarma, nicméně musíte oželet některé funkce. Pro 5 webů stojí cca pětistovku za měsíc. Pro 15 webů něco přes tisícovku měsíčně.

www.collabim.cz

Krok za krokem

1. Získejte návrhy klíčových slov včetně přehledu o pozicích

Zamyslete se nad sestavou výrazů a frází, které se pojí k vašemu předmětu činnosti. Postupujte od obecných výrazů až po ty specifické. Inspiraci čerpejte:

Obr. Klíčová slova

Návrh klíčových slov

Vložte klíčová slova po jednom nebo importujte ze souboru. Získáte tak návrhy výrazů a frází shodných a příbuzných zadanému klíčového slovu.

Obr. Přidání klíčových slov Interní a externí odkazy, adresa stránek, popisy obrázků, nadpisy

Výběr klíčových výrazů a frází

Vyberte relevantní klíčová slova a zvolte Uložit.

Obr. Výběr klíčových výrazů a frází

Výběr relevantních klíčových slov

Nechte nyní Collabim chvíli pracovat. Po krátké době se vám ukáže hledanost a po několika hodinách i vaše pozice na dané výrazy. Prozatím si klíčová slova zařaďte do kategorií – štítků. Tzn. pokud prodáváte obuv zvolte kategorie jako „obuv“, „dámská obuv“, „treková obuv“….

Obr. Výběr relevantních klíčových slov

Export analýzy klíčových slov

Máte-li oštítkováno, pozice se načetly, proveďte export do Excelu. Tento pracovní soubor je základem pro výběr nejrelevantnější sestavy klíčových slov.

Pracujte s údaji, které vyexportujete z Collabimu a zároveň přidejte hodnocení, která jsem zmínila v úvodu článku:

 • Hledaností a pozicemi (údaje z Collabim)
 • Relevantnosti
 • Konkurenčnosti
 • Obtížnosti dosažení optimálního stavu
 • Ziskovosti
 • Kategorizujte (vytvořte kategorie a podkategorie produktů, vytvořte kategorie použitelnosti jako využití pro obsah, pro PPC….)

Export do Excelu

Konečná úprava sestavy klíčových slov

Upravte konečnou sestavu klíčových slov a štítků v Collabimu. Dejte prioritu (označte vyplněnou hvězdičkou) výrazům a frázím, na které zaměříte optimalizaci a postupně je rozšiřujte.

A pusťte se do práce s klíčovými slovy

2. Špehujte konkurenci

V záložce Konkurence definujte své úhlavní konkurenty a sledujte, zda se jim daří optimalizovat stránky na vybraná klíčová slova lépe, než-li vám. Tzn. zda se zobrazují na konkrétní klíčové slovo a konkrétních vyhledávači výše nebo jsou hluboko pod vámi. Zelená barva signalizuje, že máte konkurenta až za zády a červená, že se umisťuje na lepší pozici než vy. S řazením si můžete hrát – od nejhorší po nejlepší pozici a obráceně. Úspěchy konkurence můžete špehovat v čase a to zobrazením historie rozložení pozic klíčových slov.

Obr.Špehování konkurence

3. Analyzujte stránky

Jste si opravdu jisti, že jste použili klíčová slova napříč všemi stránkami webu? Nezapomněli jste na title, description, H1 nebo snad použít klíčové slovo v obsahu? Nenačítají se vaše stránky příliš dlouho?  Vyzkoušejte záložku Stránky a získáte tak pěkný přehled o použití klíčových slov na vašich stránkách.

Obr. Analýza stránek

Obr. Klíčová slova v obsahu webu

4. Vhodné weby pro získání odkazů

Pokud hledáte inspiraci při získávání zpětných odkazů na relevantní klíčová slova, uvítáte nástroj Site Finder. Dle zadaných filtrů vyhledává web (obsahové, fora, blogy), kde můžete získat zpětné odkazy, vložit články atp.  

Obr. Nástroj Site finder

Na každé uložené klíčové slovo uvidíte 20 výsledků na vyhledávači Google a Seznam. Včetně pozice konkrétních klíčových slov ve vyhledávačích.

Obr. Site finder – pozice a návštěvnost

5. Reportujte na jedno kliknutí

Můžete vytvářet jednorázové, týdenní či měsíční reporty. Položky reportu si navolíte sami. Jako například:

 • Srovnání návštěvnosti, pozice klíčových slov včetně grafického znázornění
 • Získané zpětné odkazy
 • Měsíční i roční statistiky

Obr. Reporting Collabim

Pusťte se do práce!

Jana Eckhardtová

24. 1. 2017

Logo Malá marketingová

Šablona marketingového plánu

Kompletní návod na tvorbu marketingové strategie pro váš byznys. Na celý rok, měsíc po měsíci. 7kroková šablona včetně pracovního manuálu a online návodů! Zvládněte na jedničku analýzu i praxi. Ne bez práce, zato za bezkonkurenční cenu.

další články z kategorie

Využíváte databáze a leady naplno? Malá marketingová Využíváte databáze a leady naplno? - ‚‚Z 1500 návštěvníků webu jsme dostali kontakt na 300 firem, 25 z nich se na web opakovaně vrátilo, takže jsme… přečíst článek
Pište copy a SEO zároveň Dvě mouchy jednou ranou aneb jak trefit copy a SEO zároveň - Co můžete udělat proto, aby vaše texty byly nejen čtivé, ale také čtené? Dopřát jim něco málo (nebo spíš něco… přečíst článek
Ego B2B marketingu je malé, ale roste! - Sledovat trendy je jedna věc, účastnit se jich přímo je věc druhá. V B2B marketingu se pořád nabízí spousta možností,… přečíst článek
Linkbuilding - podoby zpětných odkazů | malá MARKETINGOVÁ Linkbuilding – podoby zpětných odkazů - Vybudovat silný odkazový profil není hračka. Chce to čas, chuť a sem tam i trochu peněz. Odkazy při linkbuildingu mohou… přečíst článek

Nejste si jisti? Svěřte se, kde vás tlačí bota.

Vybereme optimální řešení dlouhodobého marketingu a formu spolupráce, která vám přinese ovoce.

Nestačí? Chcete víc?

plán

marketingový

plán

Sestavení marketingového plánu – strategie na rok. Výpočet potenciálu trhu, přesné zacílení. Výběr efektivních komunikačních kanálů a plánování obsahu. Podrobný harmonogram aktivit a jejich správa. Návrh rozpočtu a monitoringu. Pěkně měsíc po měsíci.

 

manažer

marketingový

manažer

Externí marketingový manažer pro řízení a realizaci online marketingu i offline aktivit. S letitými zkušenostmi s tvorbou marketingových strategií a realizací marketingových kampaní. K pronájmu na 20, 40 i více hodin v měsíci.  Zaplatíte odpracovaný čas, získáte know-how celého týmu specialistů a projekt manažera.

strategie

marketing pro

B2B firmy

Tvorba marketingové strategie a realizace marketingových aktivit pro B2B sektor malých a středních firem. Orientovaný na jasné cíle a výsledky. Pro domácí trh i zahraničí. S externí marketingovým manažerem pro řízení a specialisty pro realizaci online i offline aktivit.

 

 

školení

Obchod(ování) na

LinkedIn

LinkedIn je bez debat každodenním nástrojem obchodníka. Od získávání zcela nových, ale pečlivě vybraných kontaktů, přes budování povědomí o produktu/službě, tvorbu vztahu až po získávání zakázek. S LinkedInem a jeho funkcemi každý měsíc získáme přes 150 vybraných spojení a více než desítku „teplých“ dotazů k tomu.